Procházka podlesáků k prameni řeky Odry

                 

 

   V naší podlesácké hymně se mimo jiné zpívá:

 

                                           „Nad hlavou sluníčko, obloha modrá,

                                             pod vsí se klikatí průzračná Odra...“

 

   Většina z nás však dosud nenavštívila pramen této významné řeky, a to i přesto, že se nachází v poměrně nedaleké vzdálenosti od Podlesí. Odra je navíc také součástí oficiálního názvu Podlesí, proto jsme si řekli, že k prameni naplánujemé pro členy i nečleny spolku – prostě pro podlesáky – pěkný výlet.

   Objednali jsme autobus, objednali jsme dobrou náladu, a také jsme objednali úžasné počasí, protože v sobotu 24. října – v den konání výletu - se na obloze skutečně, přesně podle úvodu naší hymny, objevilo sluníčko a po celý den nás na výletě doprovázelo. Je zajímavé, že týden před výletem, a také hned v neděli po výletu počasí připomínalo spíše nefalšovaný sychravý podzim.

   Autobus byl přistaven naprosto přesně podle dohody,což není zase nic až tak divného, protože řisič autobusu pan Vratislav Vymětalík je profesionál, a také podle toho jedná.

   Po nezbytné akademické čtvrthodince jsme do autobusu nastoupili a vydali se na cestu. Protože jsme dopředu vyřídili skupinovou jednorázovou povolenku na průjezd vojenským prostorem, mohli jsme se vydat tou úplně nejkratší cestou do Kozlova, odkud se k prameni Odry vyráží. Projížděli jsme místy,které oko některých z nás ještě nikdy nespatřilo. Nutno říci, že krásná panenská příroda  prosvícená podzimním sluníčkem,mnohdy až kýčovitá, jak byla pestrá, to byl pohled, který nás téměř po celou cestu provázel.

   Po příjezdu do Kozlova jsme se vydali pěknou upravenou polní cestou lemovanou krásnými buky, posléze se polní cesta postupně  změnila cestu lesní. Poté jsme sešli z této lesní cesty a ocitli jsme se u zastřešeného pramene řeky Odry. Na tomto krásném místě jsme se chvíli zdrželi, poklábosili jsme,občerstvili jsme se. K našemu milému překvapení měla předsedkyně spolku Liduška Dušková k četbě připravený úryvek z knihy pana Jindřicha Machaly Kronika Libavska, který se vztahoval k místům,kde jsme se právě nacházeli. Poté, co jsme vstřebali nové vědomosti jsme toto zajímavé, tiché, téměř pietní místo opustili a pomalu se vydali zpět k autobusu.

   Po návratu do Podlesí jsme měli v budově firmy Labor Tech připravený gulášek, na který jsme se již všichni těšili,a který opravdu přišel vhod. A jak bývá naším dobrým zvykem,poseděli jsme pak  spolu zase u pivečka, kávičky, podělili jsme se o zážitky z dnešního výletu. Myslím, že se výlet všem líbil, a ti, kterým účast z nějakého důvodu unikla, mohli litovat. Snad jim to vyjde příště.

   Opět bychom chtěli jménem celého přípravného výboru našeho spolku poděkovat za lichotivě hojnou účast zájemců o návštěvu pramene Odry, která nás zavazuje i nadále pokračovat v nastolené cestě pořádání zajímavých akcí, kterých se stále podlesáci rádi účastní. Dík samozřejmě patří i všem, kteří se na přípravě vycházky podíleli.

Dnes je: 2021.12.02 | 11:16
Kontaktujte nás

Relax Pension Schönwald

Podlesí 24, 747 87 Budišov nad Budišovkou, Česká republika

Tel: +420 602 554356,

info@relaxpension.cz
GPS souřadnice: 49.7640164N, 17.5906203E
www.relaxpension.cz

Aktuální počasí Počasí Libavá - Slunečno.cz
Kalendář
Prosinec 2021
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31