Kácení máje

V sobotu 30. května proběhla v Podlesí nad Odrou další z akcí,která byla pokračováním nedávno konané akce - stavění máje a pálení čarodějnic. Akce s názvem „Kácení máje“ byla stejně jako loni doprovázena májovým průvodem napříč celou vesnicí. Vyzdobenou pojízdnou obecní šatlavu, kočírovanou letos kočím Honzou Balakovským, podlesáci už znali, ale je třeba pochválit členky spolku Ludmilu Schromovou a Gábinku Valachovou, které nově průvod zpestřily jako zástupkyně krojovaných dam dříve narozené generace a po celou dobu v průvodu, i přes jeho svižné tempo, setrvaly.

Dalším zpestřením letošního průvodu byl hudební doprovod sympatického mladého muzikanta Martina Žurka, který hrál současně na harmoniku a veliký buben s činely. Svým krásným a podmanivým zpěvem, bezednou zásobárnou lidových písní, umístěn jako inventář v šatlavě rozezpíval postupně celé Podlesí, což bylo slyšet i v dalekém a širokém okolí.

Je třeba říci, že veškeré zatýkání, profesionálně prováděné tentokráte dvěma dráby Mirkem Ondrou a Vladanem Duškem, proběhla velmi hladce, zatčení se neprotivili úřední moci, a nemuseli tak být usměrňování žádnými většími represivními opatřeními.

Pochvalu zaslouží také Jana Balakovská a obě Lidky - Dušková a Ondrová, které, samozřejmě v náležitých krojích, měly za úkol naznačovat zatčeným, že trestanci nemohou být jen tak bez jistého vykoupení propuštěni ze šatlavy, a že pobyt v šatlavě něco stojí...

Vykoupení dočasně ztracené svobody pak pojali místní obyvatele podle svého a vykupovali se rozličnými způsoby. Někdo nechal nezatčenými členy rodiny přinést na košt dobrou slivovičkou, někdo připojil něco dobrého k zakousnutí, všichni pak byli vyzbrojeni dobrou náladou a přidali pěkné a milé úsměvy. Mezi podlesáky byli samozřejmě i tací – a nutno podtrhnout, byla jich naprostá většina - kteří se nezdráhali do místní „šatlavní“ pokladničky vhodit i nějaký ten penízek či dokonce větší peníz. Takto vybraná částka opět poslouží ku prospěchu Spolku za naše Podlesí a akcím, které můžeme díky těmto výdělkům pro všechny podlesáky pořádat.

Po nezbytném zaznění podlesácké hymny proběhlo hladce samotné kácení máje a den pokračoval Májovou veselicí, na kterou byli všichni občané během májového průvodu, a v rámci výslechů v šatlavě, osobně zváni.

V prostorách vkusně upraveného nádvoří firmy Labor Tech se na veselici sešla opravdu většina lidiček z Podlesí. Živá hudba „Color band“, která hrála neúnavně do ranních hodin, vybízela k tanci a ke zpěvu, samozřejmě, že dobré „pivínko“ /čepované odborníky Zlatkou Paprstkovu, Martinou Pončíkovou, Irčou Pončíkovou a Vaškem Lindovským/ a něco málo k občerstvení jako grilované klobásy /úžasně ugrilované Toníčkem Krečmerem/, přispělo k ještě větší pohodě už tak opět vydařené podlesácké akce.

Závěrem můžeme na pozadí milých vzpomínek konstatovat, že tato akce opět přispěla k upevnění stávajících krásných vztahů, k navázání nových kontaktů, ke vzájemnému zkamarádění se dalších obyvatel Podlesí. Procházet se dnes Podlesím a pozorovat, že z každé zahrádky, vrátek či okna někdo zamává, usměje se či jen tak pozdraví, je pocit, který v této vesnici v minulosti určitě zcela běžným nebyl.

 • Kácení máje
 • Kácení máje
 • Kácení máje
 • Kácení máje
 • Kácení máje
 • Kácení máje
 • Kácení máje
 • Kácení máje
 • Kácení máje
 • Kácení máje
 • Kácení máje

Dnes je: 2020.09.21 | 02:19
Kontaktujte nás

Relax Pension Schönwald

Podlesí 24, 747 87 Budišov nad Budišovkou, Česká republika

Tel: +420 602 554356,

info@relaxpension.cz
GPS souřadnice: 49.7640164N, 17.5906203E
www.relaxpension.cz

Aktuální počasí Počasí Libavá - Slunečno.cz
Kalendář
Září 2020
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30