Rej čarodějnic a stavění máje

V pátek 1. května 2015 proběhla v obci Podlesí nad Odrou pod záštitou SPOLKU ZA NAŠE PODLESÍ - který byl založený teprve před rokem a jehož snahou je mimo jiné obnova lidových tradic a oživení kulturního a veřejného života v obci - akce „pálení čarodějnic“ a „stavění máje“.

Před upálením hlavní čarodějnice se na návsi odehrálo za účasti přítomných podlesáků zdobení máje a její následné postavení na čestném místě ve středu návsi. Součástí tohoto ceremoniálu bylo i společné zazpívání podlesácké hymny, kterou podlesáci zpívají s hrdostí a určitou nostalgií v hlase.

   Pálení čarodějnic, ke kterému se po postavení májky všechny podlesácké čarodějnice přesunuly na místní hřiště, letos v Podlesí proběhlo neobvykle až 1. května, jelikož se všem podlesáckým čarodějnicím dostalo cti a na 30. duben (kdy se čarodějnice obvykle pálí) byly pozvány na rej čarodějnic na Petrovy kameny, kde se, jak je všeobecně známo, každoročně slétávají zasloužilé čarodějnické dámy z širokého okolí. Toto jednodenní zpoždění ovšem nikterak neovlivnilo náladu podlesáků, naopak,umožnilo se této akce zúčastnit i mnoha podlesákům - chalupářům,kteří přijeli až v pátek, a u pálení divých žen se tak mohli sejít všichni ti, kteří si tuto tradici nenechali ujít.

     V prostranství u vatry pak místní obyvatelé, chalupáři, chataři a hosté mohli spatřit čarodějnice všeho druhu – zlé, hodné, malé, velké, čarodějnice manekýnky,čardějnice strašilky, čarodějničky miláčky. Největší pozornosti si zaslouženě užívala a ozdobou čarodějnického reje byla malá čarodějnice z kategorie „čarodějnických benjamínků“, jejíž babička,již zasloužilá čarodějnice Irena Pončíková, byla na nastupující generaci z nové líhně náležitě hrdá a pyšná. Právem si toto čarodějnické batole získalo obdiv ostatních - již starších zkušených čarodějnic, kterých se letos opravdu slétlo u ohně velké množství.

V ten pravý čas, vzhledem k přítomnosti i menších podlesáčků již s příchodem Klekánice, pak byla jedna z čarodějnic, samozřejmě ta ručně vyrobená další z čarodějnic Gábinkou Valachovou, usazena na hranici a za její neodpustitelné hříchy (které činí každá z čarodějnic, a měly by tedy být správně upáleny všechny), byl oheň pod touto hříšnicí za jásotu davu zapálen.

I přes počáteční drobnou nepřízeň počasí oheň čarodějnici nakonec zcela pohltil, poté již přišel čas zábavy. Takže se všichni ti, kteří se nezalekli chladnějšího večera a u ohně setrvali,pustili do opékání párků, dospělí si dali čepované pivo a za doprovodu kytar a za všudypřítomné přátelské atmosféry a dobré nálady se do pozdního večera pěly písničky nejrůznějších žánrů.

Nezbývá než poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě této akce, veliký dík patří také všem těm, jež nelitovali svůj volný čas a přišli posunout dobré vztahy mezi lidmi ve vesnici zase o kus dál.

  • Rej čarodějnic a stavění máje
  • Rej čarodějnic a stavění máje
  • Rej čarodějnic a stavění máje
  • Rej čarodějnic a stavění máje
  • Rej čarodějnic a stavění máje
  • Rej čarodějnic a stavění máje
  • Rej čarodějnic a stavění máje
  • Rej čarodějnic a stavění máje

Dnes je: 2020.09.21 | 02:05
Kontaktujte nás

Relax Pension Schönwald

Podlesí 24, 747 87 Budišov nad Budišovkou, Česká republika

Tel: +420 602 554356,

info@relaxpension.cz
GPS souřadnice: 49.7640164N, 17.5906203E
www.relaxpension.cz

Aktuální počasí Počasí Libavá - Slunečno.cz
Kalendář
Září 2020
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30