Tipy na výlet

Níže uvedené lokality se nacházejí v okruhu 10 km od Relax Pensionu Schönwald.

Meteostanice Červená hora

Červená horaČervená hora(749 m) se nalézá ve střední části Nízkého Jeseníku v podcelku Domašovské vrchoviny, nedaleko nejvyšší hory Nízkého Jeseníku- Slunečné(800 m), mezi městy Moravský Beroun a Budišov nad Budišovkou. Tato Červená hora, známá většinou jen z hlášení v rozhlasu meteorologické stanice „Červená u Libavé" o stavu počasí v této oblasti, byla svědkem mnoha událostí, znichž některé ovlivnily i průběh našich dějin. Nalézá se zde několik památek, které toto období připomínají a také přírodní i technické zajímavosti.

Více informací, historie Červené hory, aktuální data z meteostanice


Břidlicová stezska - přírodní expozice - krajina břidlice

Willibaldzeche, Woodboys, Rodriquezův hrob, Žlutý květ a další tajemná jména pod sebou skrývají místa, kde se více než před sto lety těžila jílová pokrývačská břidlice. Právě tyto lokality propojila nově založená naučná trasa, Břidlicová stezka.Vypravme se nahlédnout do kopců a údolí, které po léta vydávaly modročernou horninu, kterou naši předkové štípali na tenké plátky a pokrývali jimi střechy svých domů. Trasa začíná první z dvanácti informačních tabulí v malebném údolí říčky ....

Více informací, přírodní rezervace


Muzeum břidlice

Městské muzeum v Budišově nad Budišovkou vzniklo v létě 1996. K umístění muzejních sbírek posloužila chátrající budova bývalého barokního mlýna přebudovaná z prostředků města na městské muzeum. Od vzniku expozice se hlavním tématem stala břidlice a břidlicový průmysl. Expozice od svého založení dokumentuje těžbu břidlic nářadím,vzorky různých druhů nerostů, výrobky z břidlic, historickou dokumentací a fotografiemi. 

Více informací


Zlatá lípa u Guntramovic

Lípa,která roste u Guntramovic, je připomínkou bitvy, která v osmnáctém století rozhodla o dalším osudu Moravy. Hlavní roli v ní sehrál generálmajor rakouské armády Ernst Gideon von Laudon. Proto se lípě říká někdy také Laudonova. V bitvě u Guntramovic šlo o hodně. Pruský král Bedřich II. vtrhl v roce 1758 na Moravu a obléhal už Olomouc. Docházely mu zásoby munice, potravin a také žold pro vojáky. Proto z Pruska vyjel k Olomouci zásobovací konvoj. Byl tak obrovský, že neexistovala možnost jej utajit.....

Více informací

 


Kaple cesty česko-německého porozumění

V roce 2011 zde vyrostla kaple zasvěcená sv. Janu Nepomuckému. Nádherná krajina Nízkého Jeseníku byla tak obohacena o symbol našeho usilování. Nikoli náhodou se zcela přirozeně staly součástí prodlužování cesty polní mše. Umožňují mnohým z nás dát najevo svůj křesťanský pohled na minulost, současnosti i budoucnost. A nyní k tomu všemu přibyla kaple, zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, ale otevřená všem dobrým lidem bez rozdílu víry a vyznání, bez ohledu na to, odkud přicházejí. 

Více informací


Stará Voda - Altwasser

Kostel ve Staré Vodě byl v době minulé rozsáhlým barokním poutním kostelem o dvou věžích, s pěti zvony, dvorem a krytými ambity s křížovou cestou. Na hlavním oltáři byla uctívaná socha, tři boční oltáře zasvěceny Obětování Panny Marie, sv. Josefu a sv. Jáchymu; za zmínku stojí vynikající varhany a další detaily. V minulém století bylo zaznamenáno přes dvacet míst, odkud poutníci přicházeli v procesích. Tradiční pout z Kroměříže se datuje od r. 1715 - tehdy jako poděkování za odvrácení morové nákazy. Budova kláštera byla ...

Více informací


Řeka Odra - panenská příroda v okolí veletoku

Řeka Odra pramení v Oderských vrších ve vojenském prostoru (správný název je vojenský újezd) Libavá asi 1 km západně od vesnice Kozlov,odkud k němu vede červeně značená turistická trasa KČT. Řeka Odra má na českém území dva morfologicky výrazně odlišné úseky. V pramenné části v Nízkém Jeseníku má tok charakter peřejnaté horské bystřiny a protéká hlubokým lesnatým údolím s úzkou říční nivou. Odra ve Vojenském újezdu Libavá u Podlesí 15 - 20 km od pramene

Více informací


Co ukrývají lesy na Libavé ?

Byla to přísně tajná oblast pod správou sovětské armády s několika obrannými zónami, kam se nedostali ani tehdejší nejvýše postavení čeští pohlaváři. Co tak pečlivě Sověti ukrývali a tajili uprostřed divoké přírody vojenského prostoru Libavá? Byly zde jaderné zbraně?Ani po dvaceti letech po jejich odchodu neexistuje zcela jednoznačná odpověď.I když okolní příroda pracuje velmi rychle,jsou zde dodnes patrné stopy, které Sověti na Libavé zanechali.

Více informací


Břidlicový důl - Staré Oldřůvky

Důl leží v údolí Budišovky v místech, kde stávala výletní restaurace. Původní německý název tohoto místa Waldfrieden lze přeložit jako Lesní zátiší. Historické údaje o počátku těžby a zpracování štípatelných břidlic na ložisku nejsou známy, přibližně ho však lze datovat do poloviny 19. století konkrétně do roku 1835, kam spadají počátky těžby břidlic v celé oblasti moravskoslezského kulmu. 

Více informací


 

Níže uvedené lokality se nacházejí v okruhu 25 km od Relax Pensionu Schönwald.

 

Zámek Hradec nad Moravicí

Hradec nad MoravicíV okruhu 25 km od Podlesí je možné navštívit nespočet historických hradů a zámků, muzeí a galerií, ale i rozhleden a přírodních zajimavostí. Na odkazu více informací si můžety vybrat, kde strávíte příjemné chvíle a dozvíte se něco nového o našem kraji.

Více informací,

 


Dnes je: 2021.10.21 | 10:39
Kontaktujte nás

Relax Pension Schönwald

Podlesí 24, 747 87 Budišov nad Budišovkou, Česká republika

Tel: +420 602 554356,

info@relaxpension.cz
GPS souřadnice: 49.7640164N, 17.5906203E
www.relaxpension.cz

Aktuální počasí Počasí Libavá - Slunečno.cz
Kalendář
Říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31